+420 736 761 647
ende
Logo

Historie

(upraveno dle zápisků Alfréda Kocha, kronikáře v Brtníkách první poloviny 20. století)

Obec Brtníky patří k nejstarším osídlením ve Šluknovském výběžku. Jak dokládají nejnovější archeologické nálezy u Brtnického potoka, osídlení zdejšího kraje pochází již z mladší doby kamenné - neolitu. První písemná zmínka pochází z roku 1084, kdy zde markrabě dolnolužický Wipprecht von Greitsch založil množství sídel (Lipová, Mikulášovice, Lobendava), mezi nimi nejspíše i Brtníky.

Ve středověku získali celou oblast Šluknovskou, Lipovskou a hrad Tolštejn Berkové. Po nich následovali Schleinitzové, Slavatové, Salm-Reifferscheidtové. Za vlády Berků vzniklo v okolních skalách několik strážních hradů. K nim patří i Brtnický hrádek, který je dnes hojně navštěvován turisty. Z dob husitských válek pochází křtící kámen v lese nedaleko obce. Poblíž se nachází i kamenný oltář vytesaný ve skále. Z doby válek se Švédy pochází smírčí kříž ve tvaru trojlístku.

Součástí Brtníků byla osada Kopec (dříve Hemmehübel). Pocházel odtud např. věhlasný zvonař Zachariáš Dittrich. Roku 1839 založil v Brtníkách Johan Klinger tradiční pletařskou výrobu. Pletené výrobky nejlepší kvality vyráběné rodinou Klingerů v Brtníkách, Mikulášovicích, Křečanech, ale i ve Vídni, byly známy po celé Evropě.

Po roce 1945 došlo k úplné výměně obyvatelstva. Původní německé obyvatelstvo bylo odsunuto a nahradilo ho nesourodé obyvatelstvo z různých oblastí bývalého Československa. Postupně zanikla veškerá výroba i drobní živnostníci. Počet obyvatel poklesl na dnešních 261.

Dnes představují Brtníky výchozí bod pro návštěvníky nového Národního parku České Švýcarsko. Po desetiletích úpadku dochází k obnově historických památek. K nejoblíbenějším cílům výletníků patří malebná údolí Brtnického a Vlčího potoka, údolí Křinice, Brtnický hrádek či Vlčí hora s rozhlednou. V zimě jsou známým turistickým cílem brtnické ledopády.